Aký je zmysel vášho života? A čo je vašim konečným cieľom v živote?
Tieto otázky si z času na čas kladie asi každý z nás a odpoveď väčšinou vôbec nie je jednoduchá a dokonca sa počas života môže zmeniť. Pre niekoho je zmyslom života jeho partner, deti či práca a pre iného získanie peňazí, postavenia či moci.
Ak sa však každý z nás zamyslí nad konečným cieľom, ktorý stojí za jeho zmyslom života, tak v konečnom dôsledku túžime po šťastí. Ja s tým súhlasím a sám som vo svojom živote nejakú dobu hľadal svoje šťastie.
V súčasnosti môžem povedať, že som ho našiel a už niekoľko rokov sa cítim byť šťastný. Tým však nemyslím to, že každú sekundu som vysmiaty a happy :-). Mám na mysli to, že žijem život podľa svojich predstáv a môj život ma z celkového hľadiska napĺňa radosťou a šťastím.
Dospel som tiež k názoru, že skutočne šťastný človek mení svet k lepšiemu. Preto sa jedným z mojich životných cieľov stalo pomáhať iným ľuďom nájsť svoje šťastie a tým meniť svet.
K tomuto cieľu je prispôsobená aj moja webstránka, ktorá nie je len o optimálnej výžive a osobnostnom rozvoji, ale v prvom rade sa prostredníctvom nej snažím urobiť svet lepším miestom. Ako môže vyzerať podľa mňa takýto svet, opisujem vo svojej vízii UVEDOMELÉHO ČLOVEKA a UVEDOMELÉHO SVETA.
Šťastný človek vytvára lepší, úprimnejší a bezpečnejší svet
Nájsť svoje šťastie v živote je najvyšší cieľ, aký môže človek dosiahnuť. Ak ho dosiahne, začne vytvárať lepší svet okolo seba.
Lenže čo je to skutočné šťastie a ako by ste definovali skutočne šťastného človeka? A ako môžete dosiahnuť skutočné šťastie?
To určite nie sú jednoduché otázky a každý človek by na to odpovedal inak. Preto vám určite nechcem vnucovať svoj názor, len vám chcem poskytnúť svoj pohľad na šťastie a ukázať, ako som ho dosiahol ja vo svojom živote.
Podľa vedeckých experimentov existujú viaceré faktory šťastia. Tieto výskumy zároveň naznačujú, že šťastie závisí viac od stavu mysle než od vonkajších okolností. Preto naše chvíľkové šťastie je do veľkej miery závislé od nášho pohľadu na svet a naše pocity šťastia alebo nešťastia majú malú spojitosť s realitou, v ktorej žijeme. Závisí to viac od toho, ako sa staviame k svojej situácii a do akej miery sme spokojní s tým, čo máme.
Jednotlivé faktory šťastia a rôzne návody, ktoré vedú ku šťastiu, si môžete prečítať v knihe „Ako byť šťastný“ od Dalajlámu a psychiatra Howarda C. Cutlera. Táto kniha ponúka veľmi veľa užitočných rád a návodov, ako byť šťastný, aj keď väčšina z nich je zameraná na niečo, čo nazývam vonkajšie šťastie, ktoré je niečím podmienené.
Ja som naopak postupne dospel k názoru, že najvyššie šťastie, aké môžeme dosiahnuť, nie je ničím podmienené a také šťastie nazývam vnútorné šťastie. Pre jeho dosiahnutie však považujem za nevyhnutné najskôr dosiahnuť práve vonkajšie šťastie, ktoré súvisí so stavom vašej mysle a je ovplyvnené určitými faktormi.
Ak to mám k niečomu prirovnať, dosiahnuť vonkajšie šťastie je niečo ako vybudovať základy, bez ktorých nemôžete postaviť svoj skutočný chrám šťastia.
Vonkajšie šťastie – prvý krok
Mnohí ľudia (ak nie väčšina) hľadajú svoje šťastie niekde vonku v krátkodobých potešeniach ako je jedlo, TV, hudba, práca, nakupovanie, autá, internet, počítačové hry, sex, drogy, dovolenky, spoločenské akcie či iné formy zábavy, ktoré zvýšia v mozgu hladinu dopamínu a teda chemicky ovplyvnia mozog a prinesú nám veľmi krátkodobé šťastie s tvrdým dopadom (chceme danú činnosť znova a ešte viac).
Títo ľudia stále naháňajú svoje šťastie a myslia si, že budú šťastní, keď... Doplniť si môžete čokoľvek. Napríklad:
- Budem šťastný, keď si kúpim nový iPhone.
- Budem šťastná, keď si kúpim kabelku značky Louis Vuitton.
- Budem šťastný, keď budem jazdiť na BMW.
- Budem šťastná, keď budem dovolenkovať na Bali.
- Budem šťastný, keď budem mať vlastný dom.
- Budem šťastná, keď budem mať diamantový náhrdelník.
- Budem šťastný, keď budem mať veľa peňazí.
- Budem šťastný, keď získam zlatú medailu na olympiáde.
- Budem šťastná, keď sa stanem riaditeľkou firmy.
- Budem šťastný, keď...
Lenže to nie je skutočné šťastie a nemýľte si získanie týchto vecí s potešením, uspokojením a radosťou z ich dosiahnutia (vďaka dopamínu). Pretože ak to získate alebo dosiahnete, po pár hodinách, dňoch alebo týždňoch zistíte, že vám to neprinieslo skutočné šťastie a váš život sa veľmi nezmenil.
Určite ste to už zažili a dokonca ak sa váš život trochu zmenil (napr. zarobili ste veľa peňazí), tak vaše šťastie trvalo len pomerne krátku dobu a skončilo krátko po tom, ako ste získali všetky hmotné veci a zážitky, ktoré ste si predtým kúpiť nemohli. Tento jav je opakovane potvrdený aj vedeckými štúdiami a určite ste už čítali príbehy niektorých milionárov, ktorí často tvrdia, že je síce skvelé mať veľa peňazí, ale šťastie vám sami o sebe neprinesú.
Hľadanie šťastia vo vonkajších veciach a udalostiach je niekedy zábavné, ale zároveň veľmi zradné a prchavé. Pretože s veľkou pravdepodobnosťou budete po ich získaní chcieť ešte viac a potom ešte viac.
Takže takýto spôsob hľadania šťastia vedie veľmi často k väčšiemu utrpeniu než ste mali na začiatku svojej cesty. Za to môže ľudské EGO, ktoré je nenásytné, chce stále viac, neustále sa s niekým porovnáva a chce byť „lepšie“ než iné egá.
Dosiahnuť vonkajšie šťastie je niečo ako vybudovať základy, bez ktorých nemôžete postaviť svoj skutočný chrám šťastia.
Sám som to zažil a verte mi, že tie veci a dočasné emócie vám skutočné šťastie neprinesú. Je to ako liať vodu do pohára, na ktorého dne je malá diera. Pohár nikdy nemôžete natrvalo naplniť a preto ho musíte neustále dopĺňať. Túto dieru v mysli nazývam „egodiera“.
Tým nechcem povedať, že krátkodobé potešenia a radosti sú zlé a máte sa im vyhýbať. To určite nie, sám si rád spríjemňujem život dobrým jedlom, filmom, dovolenkou, spoločenskými akciami, hudbou, príjemným oblečením a kvalitnou elektronikou.
Tiež snívam o vlastnom dome, veľkej firme, ceste okolo sveta a ďalších veciach. Avšak už to nie sú moje priority a nehľadám v nich svoje skutočné šťastie. Sú to len potešenia a sny, ale nie sú to pre mňa faktory šťastia.
V mojom prípade som svoje vonkajšie šťastie objavil v spôsobe života, ktorý vediem. Našiel som zmysel svojho života a napĺňa ma cesta k mojim cieľom.
Tie sa výrazne zmenili po narodení mojich detí (mám 2, narodené 2021 a 2024), pretože to úplne zmenilo môj život a moje priority. Musím priznať, že nedostatok spánku pri dvoch malých deťoch a množstvo malých prekážok pri ich výchove a starostlivosti o ne často vedie k negatívnym emóciám a veľkej dávke stresu. Avšak tak ako svoje šťastie nehľadám v krátkodobých potešeniach, ktoré prinášajú pozitívne emócie, tak nehodnotím svoj život podľa množstva negatívnych emócií.
Ako sa mi teda podarilo nájsť svoje skutočné šťastie? Nebolo to zo dňa na deň, bol to proces, inak povedané cesta. Najskôr som si musel vytvoriť nové presvedčenia, zmenil hodnoty, názory, postoje a pozerám sa na svet inými očami. Bez tejto zmeny by som svoje vonkajšie šťastie nedosiahol. Preto súhlasím, že vonkajšie šťastie súvisí so stavom mysle a zároveň súhlasím s nasledovným názorom Dalajlámu.
„Ak nemáte dostatočnú vnútornú disciplínu, ktorá vnáša do mysle pokoj, bude celkom jedno, aké sú vaše vonkajšie podmienky – nikdy vám neposkytnú tú radosť a šťastie, ktoré hľadáte. Ak však disponujete takouto vnútornou kvalitou – pokojom mysle, určitou stabilitou – tak aj bez rôznych vecí, ktoré ste považovali za nevyhnutné pre svoje šťastie, budete schopní žiť šťastný a radostiplný život.“
Preto považujem za veľmi dôležité sa neustále vzdelávať a trénovať svoju myseľ. To vás naučí ako reagovať v rôznych životných situáciách. Vďaka tomu môžete doslova naprogramovať svoju myseľ, ktorá môže byť pokojná aj v tých najťažších okamihoch. Pretože mozog je plastický a vy môžete zmeniť svoje presvedčenia, postoje, názory a návyky. Nie nadarmo sa hovorí, že disciplinovaná myseľ spôsobuje šťastie a nedisciplinovaná zasa utrpenie.
Každý človek počas života prežíva nielen víťazstvá, radosť, potešenie alebo lásku, ale aj prehry, smútok, bolesť, nenávisť, hnev či utrpenie. Všetko sú to pocity, stavy a emócie, ktoré patria k ľudskej skúsenosti a až keď ich človek zažije viackrát a bude trénovať svoju myseľ, môže ich lepšie kontrolovať a zaujať k nim nový postoj.
Preto pociťovať šťastie v každom okamihu je prakticky nemožné, ale môžeme si zachovať aspoň pokoj mysle. Nedokážeme síce ovplyvniť všetko, čo sa okolo nás deje, ale vďaka zmene myslenia je možné výrazne znížiť až takmer úplne vymazať zo svojho života utrpenie, hnev, duševnú bolesť či nenávisť. A naopak nechať v ňom prekvitať lásku, radosť, úctu a pokoj.
V mojich názoroch na vonkajšie a vnútorné šťastie ma utvrdil aj názor Dalajlámy z úvodu jeho knihy Cesta k zmysluplnému životu.
Citujem:
“Existujú dva spôsoby, ako nájsť šťastie. Prvý z nich je vonkajší. Získaním lepšieho bývania, lepšieho oblečenia či lepších priateľov človek môže získať určitú mieru spokojnosti. Druhý prístup spočíva v zameraní na duchovný rozvoj, ktorý prináša šťastie zvnútra. Treba mať však na zreteli, že tieto prístupy nie sú rovnocenné. Šťastie vyvolané vonkajšími podnetmi nemôže vydržať dlho bez šťastia vnútorného. Človek sa môže obklopiť prepychom, no keď niečo chýba v jeho pohľade na svet, keď niečo chýba v jeho srdci, potom je túžba po vnútornej harmónii márna. Ak však človek má pokojnú myseľ, dokáže nachádzať šťastie dokonca aj v tých najťažších životných podmienkach.
Nadobudnutie materiálnych statkov môže vyriešiť jeden problém, ale často vytvára druhý. Mnohí ľudia síce získajú bohatstvo, dobré vzdelanie a významné spoločenské postavenie, no odvrátenou tvárou úspechu bývajú lieky na spanie či alkohol. Niečo im chýba, niečo ostáva neuspokojené, a preto im útechu prinášajú drogy či fľaša. Na druhej strane existujú ľudia, ktorí majú menej peňazí, no i napriek tomu sa tešia väčšiemu vnútornému pokoju. V noci spávajú dobre. Materiálna chudoba im nebráni prežívať pocit spokojnosti a šťastia. Toto poukazuje na dôležitosť správneho vnútorného prístupu. Materiálny rozvoj sám o sebe nedokáže vyriešiť problém ľudského utrpenia.”
Aby bolo ihneď jasné, touto citáciou nechcem povedať, aby ste boli chudobní, pracovali za málo peňazí a odmietali materiálne bohatstvo. Určite nie! Ja sám v súčasnosti patrím skôr do skupiny materiálne bohatších ľudí a “ženiem” sa za desiatkami cieľov, na konci ktorých môže byť veľký finančný úspech. Lenže na rozdiel od minulosti som už pochopil, že to nie sú moje primárne ciele v živote a nelipnem na nich.
Teraz sa mi proste darí finančne viac a ak to tak nebude, nezničí mi to život a nebudem kvôli tomu trpieť, resp. moje ego možno bude chvíľu pociťovať bolesť, ale pokiaľ zostanem uvedomelý, svoje ego si ani nevšimnem a nebudem sa tým trápiť. Naopak, budem vďačný aj za to, čo vtedy budem mať a aj naďalej budem pracovať na svojich cieľoch a robiť to, čo ma napĺňa.
Na druhej strane som presvedčený, že peniaze v rukách vzdelaného, uvedomelého a duchovne založeného človeka sú skvelý nástroj pre budovanie lepšieho, radostnejšieho a bezpečnejšieho sveta.
Disciplinovaná myseľ spôsobuje šťastie a nedisciplinovaná zasa utrpenie.
3 faktory vonkajšieho šťastia
Ako som už písal, moje vonkajšie šťastie vyplýva zo spôsobu môjho života, v ktorom robím to, čo ma baví a bavím sa tým, čo robím. K tomu som sa dopracoval práve vďaka vzdelávaniu samého seba. Preto považujem osobnostný rozvoj za kľúč k šťastnému a naplneného životu.
Ak to rozmením na drobné, môj spôsob života je do veľkej miery ovplyvnený určitými faktormi, ktoré som postupne identifikoval ako 3 hlavné faktory môjho „vonkajšieho“ šťastia, ktoré vytvárajú môj trojuholník šťastia. Ak by ste sa opýtali každého človeka na Zemi, čo mu chýba ku šťastiu, som presvedčený, že väčšina z nich vám vymenuje aspoň jeden z týchto faktorov. Pre mňa sú to:
- Zdravie
- Vzťahy
- Peniaze
Jednoducho povedané, keď som trpel zdravotnými problémami, nedokázal som byť šťastný. Keď som mal problematické vzťahy v práci, doma a hlavne sám so sebou, tak som tiež nedokázal byť šťastný. A keď som mal finančné problémy, tak som tiež nebol šťastný.
Vo všetkých prípadoch bola moja myseľ zahltená neustálymi myšlienkami, väčšinou negatívnymi, a ja som sa v tom svojom malom svete (v mojej mysli) cítil ako bezvýznamná osoba, pretože som sa stotožňoval so svojou „realitou“, ktorú som vnímal ako neúspech. Takže môj stav mysle bol nastavený na nešťastie a svoje šťastie som hľadal v krátkodobých potešeniach, čo bola slepá ulička.
Akonáhle som uspel v uvedených 3 oblastiach, môj život sa zmenil a začal som cítiť vnútorné naplnenie. Preto som presvedčený, že tieto oblasti úzko súvisia aj s našim vnútorným stavom a uspieť v nich pre mňa v dnešnej dobe znamená veľkú slobodu. Nemyslím si však, že uspieť v nich vám automaticky zaručí šťastný, naplnený a pokojný život. Skôr vám to umožní uľahčiť si a spríjemniť váš život.
Pretože ak budete plne zdravý, budete mať dostatok energie pre svoju rodinu, prácu a záľuby. Ak budete mať vyrovnané a harmonické vzťahy so svojimi najbližšími, v práci a vážiť si a milovať samého seba, budete mať pokojnejšiu myseľ a zažijete viac radosti a zábavy vo svojom živote. A ak budete mať v súčasnej dobe dostatok peňazí, ktoré v ideálnom prípade zarobíte poctivým a zmysluplným spôsobom, budete ich môcť využiť ako prostriedok pre dosiahnutie vašich cieľov, zabezpečenie si pohodlného života, na pomoc druhým a vďaka nim si môžete tiež zvýšiť šancu na zdravší a radostnejší život.
Keďže úspech v týchto 3 oblastiach mi pomohol dosiahnuť vonkajšie šťastie a vnímam ich ako jeho najdôležitejšie faktory, zameriavam sa na svojej webstránke práve na ne a chcem vás vzdelávať v týchto 3 oblastiach, aby ste aj vy mohli nájsť svoje šťastie a vďaka tomu mohli robiť svet lepším miestom.
Netvrdím, že je to nejaký univerzálny návod na dosiahnutie šťastia. Nakoniec, ako som písal, tieto 3 oblasti sú súčasťou môjho vonkajšieho šťastia, ktoré čiastočne súvisí aj s mojim egom. Ak by som prišiel o zdravie, vyrovnané vzťahy a potrebné množstvo peňazí, mohol by som stratiť svoju rovnováhu a moje ego (falošné Ja) by nebolo veľmi šťastné. Preto nevýhoda vonkajšieho šťastia je jeho trvanlivosť. Takéto šťastie je niečím podmienené a nikdy nemáte istotu, že vaša podmienka bude naplnená.
Ak uspejete v týchto 3 oblastiach, tiež to neznamená, že sa vám vyhnú všetky problémy a budete zažívať už len pozitívne a radostné okamihy. K životu patria aj chyby, zlyhania a smutné okamihy. Niektoré veci a okolnosti proste nedokážete ovplyvniť, ale vaše reakcie a postoje k nim áno. Ak sa vám to podarí, tak prestanete brať veci osobne a chyby a zlyhania budete vnímať skôr ako skúsenosti a ponaučenia. Vaša myseľ zostane pokojná.
Každopádne mi verte, že pracovať na sebe sa oplatí a dosiahnuť úspech v zdraví, vzťahoch a peniazoch vám môže neuveriteľne zmeniť život k lepšiemu. Prvá zmena však musí nastať vo vašom vnútri, inak vás dlhodobo neuspokojí žiadna vonkajšia udalosť a nedosiahnete ani úspech v 3 uvedených oblastiach.
Pociťovať šťastie v každom okamihu je prakticky nemožné, ale môžeme si zachovať aspoň pokoj mysle.
Vnútorné šťastie – skutočný chrám šťastia
V knihe „Ako byť šťastný“ Dalajláma spomína, ako raz povedal na prednáške svojim poslucháčom, že najvyššie šťastie je, keď niekto dosiahne stav oslobodenia, v ktorom niet viac utrpenia.
Asi viem, čo tým chcel Dalajláma povedať. Takýto druh šťastia nazývam vnútorné šťastie. Táto najvyššia forma šťastia nie je o vonkajších podmienkach a splnených faktoroch šťastia, ktoré sú veľmi nestabilné a uspokojujú naše falošné Ja – ego. Naopak je o samotnom bytí a oslobodení svojej mysle, kedy sa ego pomaly stráca a objavujeme naše skutočné Ja.
Možno o tom pochybujete, pretože ste príliš stotožnený so svojim egom. Avšak dovoľte mi opísať jeden zaujímavý vedecký experiment. Neurovedci z Wisconsinskej univerzity zistili, že existuje časť v mozgu, ktorá súvisí so stavmi šťastia. Preto merali jej aktivitu na množstve bežných Američanov, ktorí svoje šťastie spájajú prevažne s vonkajšími udalosťami. Potom zmerali úroveň aktivity v tejto mozgovej časti šťastia aj u tibetských mníchov, ktorí takmer nič hmotné nevlastnia. Ako to dopadlo?
Aktivita v tejto časti mozgu bola u tibetských mníchov oveľa vyššia než u bežných Američanov a mnísi mali najvyššie hodnoty (dokonca mimo graf), aké kedy vedci zaznamenali. Títo mnísi pravdepodobne pociťovali skutočné šťastie, ktoré vychádza zvnútra a nie je ničím podmienené.
Preto aj keď súhlasím, že vonkajšie šťastie súvisí so stavom mysle, vnútorné šťastie je pre mňa skôr stav bez mysle – stav bytia. V tomto stave môže myseľ stále pracovať, ale vy sa s ňou už nebudete stotožňovať a budete skutočne slobodný a šťastný. Vtedy budete nachádzať šťastie aj v tých navonok najbezvýznamnejších okamihoch a nebudete ho ničím podmieňovať.
Dosiahnuť tento stav však prirodzene nie je vôbec jednoduché a opäť si vyžaduje správne vzdelanie, disciplínu a transformáciu vášho vedomia. K tomu je podľa môjho názoru potrebné dosiahnuť vonkajšie šťastie, čo dokazujú aj príbehy ľudí ako bol Gautama Buddha či Mahavira, ktorí najskôr zažili najväčšie hmotné bohatstvá sveta a až potom začali hľadať osvietenie.
Preto si myslím, že skutočné šťastie, ktoré môžeme nájsť vo svojom bytí – v prítomnom okamihu, možno nájsť až keď si zabezpečíme určité potreby. Pre mnohých ľudí tieto potreby predstavujú práve zdravie, vzťahy a peniaze. Pretože chorý, hladný a trpiaci človek asi ťažko objaví svoje vyššie Ja.
Avšak človek, ktorý zažije mnohé radosti a potešenia tohto sveta a presýti sa nimi, tak môže pochopiť, že skutočné šťastie v nich nenájde a jeho cesta ku šťastiu ho zavedie k potrebnému uvedomeniu.
Tento človek si uvedomí, že nemusí byť niekým "iným", ako to od neho očakávajú druhí. Uvedomí si, že nemusí nič dosiahnuť, ako mu to možno tvrdili rodičia, učitelia či spoločnosť. Pochopí, že zmyslom života nie je niečo, alebo hľadanie niečoho, ale sám život je ten zmysel. Takýto človek bude konečne sám sebou a začne využívať svoj potenciál naplno. Prestane hľadať zmysel svojho života, ktorý ho má doviesť ku šťastiu. Namiesto toho to šťastie nájde práve v samotnom živote – v bytí.
Vnútorné šťastie je pre mňa skôr stav bez mysle – stav bytia.
Urobme spoločne svet lepším miestom
Keď som vám na začiatku položil otázku, aký je váš zmysel života, a uviedol som, že je ním hľadanie šťastia, mal som na mysli len povrchovú (vonkajšiu) časť života. Ak sa vám podarí nahliadnuť „pod povrch“, tak pochopíte moje slová v širšom zmysle a vďaka tomu možno tiež objavíte svoje skutočné šťastie.
V súčasnosti už nepotrebujem ku šťastiu žiadne náboženstvá, modlitby, filozofie, ideológie, symboly, talizmany, predmety, udalosti, víťazstvá, pocity, emócie či zážitky. Tie mi môžu spríjemniť život a rád si ich doprajem, ale už sú pre mňa druhoradé a nepotrebujem si nimi zaplniť svoju egodieru, ako som to robil v minulosti, pretože táto diera je u mňa už veľmi maličká.
Žijem naplno a nemám strach z toho, aké následky môžu mať moje činy a názory. Hľadám len pravdu a hlásam ju (tú svoju) bez ohľadu na následky. V mojom živote prekvitá vášeň a radosť a užívam si svoj život. Som rebel, ktorý sa snaží nikoho neodsudzovať, nenapodobňovať a ani nechcem nikoho ovládať. Chcem byť len nezávislý, slobodný a s otvorenou mysľou spoznávať život.
Netvrdím, že sa mi to darí neustále a že som nejaká osvietená bytosť. Tak ste to dúfam nepochopili. Pravidelne sa moje EGO dostane do popredia a moje vedomie sa na chvíľu stratí a ovládnu ma bežné myšlienky a emócie, ktoré často vedú k vnútornému neuspokojeniu alebo až k utrpeniu. Najmä ak sa nenaplnia moje očakávania. Vtedy sa ihneď snažím vniesť viac vedomia do svojho života a upokojiť svoju myseľ.
Z celého srdca si prajem, aby ste aj VY objavili svoje vonkajšie a nakoniec aj vnútorné šťastie. Pretože každý skutočne šťastný a uvedomelý človek je pre tento svet obrovské víťazstvo. Cesta k vnútornému šťastiu je síce pomerne zdĺhavá a náročná, ale určite sa ju oplatí podstúpiť.
Ak vám na vašej ceste ku šťastiu aspoň trošku pomôžem prostredníctvom svojej webstránky a sociálnych sietí, budem mať z toho obrovskú radosť.
Preto mi prosím napíšte, ako ste vy dosiahli svoje šťastie, prípadne čo vám v jeho dosiahnutí bráni, čo považujete za zmysel svojho života alebo mi položte akúkoľvek otázku ohľadom vášho života a ja vám rád pomôžem.
Verím, že sa ku mne pridáte, budete čítať moje články, sledovať moje videá a projekty a spoločne urobíme tento svet lepším miestom plným lásky, slobody, radosti, zábavy, rešpektu, úcty, mieru, súcitu a uvedomenia.
Držím vám palce a teším sa na vaše príbehy :-)