MARTIN CHUDÝ
Začni žiť život podľa svojich predstáv
Aké tekutiny by ste mali piť a akým by ste sa mali vyhýbať? Je káva prospešná alebo škodlivá? Aké účinky má zelený čaj a červené víno? Akú kvalitu majú ovocné šťavy? Čo sa skrýva v obale vašej minerálky? Aj na tieto otázky odpovedám v záverečnej časti svojho 5.kroku ku zdraviu – Pite dostatok čistej vody…
Aké tekutiny telo potrebuje a v akom množstve?
Ako som písal vo svojich predchádzajúcich článkoch, ľudský organizmus potrebuje v prvom rade obyčajnú vodu, z ktorej si namieša všetko potrebné. Prijímať dostatok čistej vody je nevyhnutný krok pre vaše zdravie. Vaše bunky sa vám za to odvďačia v podobe dlhodobého zdravia a vitality. Avšak aká voda je „čistá“?
Kvalitná voda by určite mala obsahovať potrebné minerály v správnom pomere, ale zároveň by nemala obsahovať baktérie, pesticídy, zvyšky antikoncepcie a liekov, zvyšky hormónov, dusičnany a dusitany, parazity, chemikálie, ťažké kovy a taktiež nie nadmerné množstvo nežiaduceho chlóru a fluoridu.
Naopak destilovaná voda alebo voda, ktorá by bola zbavená všetkých minerálov, tiež nie je vhodná z dlhodobého hľadiska, pretože pri nekvalitnej strave môže spôsobiť demineralizovanie organizmu. Tiež nie je dobrý ani nadmerný obsah minerálov (tvrdá voda), čo pri pravidelnej konzumácii môže spôsobiť ukladanie minerálov v kostiach a tkanivách. Platí to aj napriek tvrdeniam, že tvrdá voda má údajne preventívny vplyv na vznik srdcovo-cievnych ochorení.
Tvrdosťou vody sa vo všeobecnosti rozumie súčet obsahu vápnika a horčíka vo vode. K tvrdosti vody tiež môže pomôcť hliník, mangán, zinok, bárium, stroncium a železo.
Prepočty tvrdosti vody – na prepočet tvrdosti vody sa používajú nasledovné vzťahy:
1 mmol/l = 5,6 °dH
1 °dH = 0,1783 mmol/l
Odporúčaná tvrdosť pitnej vody – Nariadenie vlády SR č. 354/2006 Z. z. uvádza ako odporúčanú hodnotu pre pitnú vodu obsah vápnika a horčíka 1,1 až 5 mmol/l (t. j. tvrdosť vody 6,16 až 28 °dH).
Stupnica tvrdosti vody
Označenie | Stupeň tvrdosti [mmol/l] | Stupeň tvrdosti [°dH] |
veľmi mäkká | < 0,69 | < 3,89 |
mäkká | 0,7 – 1,25 | 3,9 – 7 |
stredne tvrdá | 1,26 – 2,5 | 7,01 – 14 |
tvrdá | 2,51 – 3,75 | 14,01 – 21 |
veľmi tvrdá | > 3,76 | > 21,01 |
[°dH] = stupeň nemecký
Kvalita vody na Slovensku
Verejné vodovody zásobujú cca 86 % obyvateľov SR. Momentálne je na Slovensku vymedzených 1 020 malých (50-5 000 obyvateľov) a 94 veľkých (viac ako 5 000 obyvateľov) zásobovaných oblastí. Kvalita vody na Slovensku sa líši v jednotlivých regiónoch.
Najvyššiu kvalitu vykazuje pitná voda v Žilinskom, Prešovskom a Trenčianskom kraji. Najhoršie to zasa vyzerá v Nitrianskom a Trnavskom kraji. Sami si môžete teraz vyskúšať napustiť vodu do pohára a podľa jej vzhľadu a chuti si môžete urobiť predstavu o jej kvalite.
Veľakrát platí, že čím väčšia oblasť, tým horšia voda. Preto na dedinách, kde majú vlastné studne, majú väčšinou kvalitnejšiu vodu, aj keď často tvrdú. Je to veľmi individuálne, preto najlepšie urobíte, ak si dáte urobiť rozbor vody a podľa toho sa zariadite.
Aké máte možnosti na zabezpečenie kvalitnej vody?
Na úpravu vody existujú viaceré zariadenia od filtračných kanvíc a automatov, až po reverznú osmózu. Ja osobne využívam filtračnú kanvicu Brita, ktorá stojí okolo 15 e a jediné, čo treba urobiť, je raz za mesiac vymeniť filtračnú vložku, ktorá stojí asi 5 e. Je to veľmi lacný a jednoduchý spôsob, ako si zabezpečiť relatívne kvalitnú vodu.
Ďalšou alternatívou je mechanická filtrácia vody. Mechanická filtrácia slúži na zachytávanie (filtráciu) mechanických nečistôt ako napr. zákal, sliz, piesok, riasy, ílovité častice, vodné živočíchy a iné rôzne mechanické častice. Výmena filtračného rukáva (vložky) je veľmi jednoduchá, bez nutnosti použitia špeciálneho náradia.
Inou možnosťou je uhlíková filtrácia. Aktívne uhlie je ideálne pre zlepšenie chuti a odstránenie zápachu, ťažkých kovov, chlóru a mikroznečisťujúcich látok ako sú pesticídy a ďalšie organické látky rozpustené vo vode. Tieto typy granúl môžu z časti ochrániť vodovodné potrubie pred koróziou. Pre pitnú vodu je doporučené meniť uhlíkovú náplň každé tri mesiace. Hlavica filtra je štandardne vybavená špeciálnou podložkou, aby sa zabránilo úniku aktívneho uhlia do systému.
Maximálnym možným riešením a asi jediným, ktorý odstráni aj fluorid z pitnej vody, je reverzná osmóza. Tá je najjemnejším známym spôsobom filtrácie vody. Princípom reverznej osmózy je využitie polopriepustnej membrány s pórmi veľkosti 0,0001 – 0,0002 mikrometra. Takže prepúšťa len molekuly vody, prípadne malé množstvo niektorých prvkov, ale nie znečistenie, kaly, chemické zlúčeniny, baktérie, vírusy a iné nepríjemnosti. Osmotickou úpravou sa z vody odstráni 85 – 99 % všetkých kontaminantov.
Dusičnany a dusitany | >85% |
Rádioaktívne prvky | >90% |
Chlór | >97% |
Ťažké kovy (Pb, Cr, Cd, Hg…) | >97% |
Vápnik, horčík (dôvod tvrdosti vody) | >96% |
Aromatické uhľovodíky | >98% |
Herbicídy a pesticídy | >99% |
Baktérie, cysty, vírusy | >99% |
V prípade reverznej osmózy je však vhodné vodu remineralizovať kúpou zariadenia, ktoré vykonáva túto funkciu, alebo aspoň pridávaním himalájskej soli.
Celkovo treba však uznať, že kvalita pitnej vody na Slovensku je oveľa vyššia ako napríklad v USA alebo iných krajinách. Napriek tomu sa na Slovensku používajú staré a zhrdzavené potrubia, prípadne potrubia z azbestu, čo je veľmi nebezpečné. Priebežne by sa mali nahrádzať novými potrubiami, avšak je to dlhodobý proces. Moje odporúčanie teda znie:
„používajte aspoň filtračnú kanvicu a ak si to môžete dovoliť, kúpte si reverznú osmózu.“
Od tohto sa držte ďalej:
Čo vám však určite neodporúčam piť vôbec, sú sladké nápoje, light (diétne) nápoje, energetické nápoje či väčšinu druhov alkoholu. Tieto nápoje nielenže vaše telo nepotrebuje, ale ho aj môžu vážne poškodiť.
Zoznam nevhodných nápojov pre vaše zdravie:
Doprajte si kvalitu
Vaše telo vôbec nepotrebuje vyššie uvedené nápoje. Tieto nápoje dokonca poškodzujú zdravie. Je to hlavne kvôli ich vysokému obsahu cukru, umelých sladidiel a ďalších chemikálií. Vaše telo potrebuje kvalitnú vodu, najlepšie nejakú z čistej prírody, ktorá nie je ničím zaťažená. Okrem čistej vody však existujú aj iné nápoje, ktoré môžu byť prospešné pre vaše zdravie
Zoznam vhodných nápojov pre vaše zdravie:
Nebezpečenstvo plastových fliaš
Aj keď viaceré minerálne a stolové vody môžu byť veľmi osožné, tak veľký problém predstavuje ich obal. V tomto prípade plastové fľaše. Za prvé, až 40% balených vôd je obyčajná voda z vodovodu. Napriek tomu majú výrobcovia tejto komodity ročný obrat až 11 miliárd dolárov. Za druhé, každú minútu sa na svete zahodí zhruba 8 000 plastových fliaš, na výrobu ktorých sa ročne spotrebuje okolo 200 miliónov litrov ropy.
Pri výrobe plastových obalov je často používaný nonifenol a ftaláty. Tieto chemické látky patria podľa definície Európskeho Parlamentu medzi 60 najnebezpečnejších látok. Nezávislý výskumník Anton Komat na základe najnovších poznatkov v rámci nebezpečenstva plastových fliaš pripomína, že v rámci kontroly vody v plastových fľašiach sa zvyčajne prehodnocuje len 50 až 60 chemických látok, kým fľaša môže obsahovať 700 až 800 rôznych látok!
Nebezpečné plasty sú označené:
Poznámka: Číslo vpredu predstavuje číslo, ktoré sa nachádzajú v trojuholníku na spodku fliaš.
Plasty, ktoré neodovzdávajú chemikálie do vody, sú označené trojuholníkom, v ktorom je vpísané číslo 2, 4, 5 alebo CN HDP, HDPE, LDPE (športové fľaše) alebo PP. Každá nádoba vyrobená z týchto typov plastov je lepším riešením než použitie plastov PET. Najlepším riešením je uchovávať vodu v sklených fľašiach.
Pri čoraz väčšom počte chemikálii sa zisťuje, že už v malom množstve spôsobujú neželané následky. Ak je voda v plastových fľašiach uchovávaná dlhší čas, koncentrácie nebezpečných látok dokonca rastú. Tiež sa ich obsah zvyšuje, ak plastové fľaše uchovávate na slnku a na svetle. Pokiaľ navyše používate PET fľaše opakovane, riskujete zvýšenú prítomnosť mikroorganizmov.
Všeobecne je nebezpečenstvo plastov priveľké a vzniká najmä pri ich vystavovaní slnečnému žiareniu, vysokým teplotám alebo mrazu. Preto je tiež veľmi nebezpečné zohrievať v mikrovlnke jedlo alebo nápoje, ktoré sa nachádzajú v umelohmotnej fľaši, alebo bežnom polyetylénovom sáčku. Chemikálie z týchto plastov ľahko preniknú do ohrievanej potraviny alebo nápoja. Otázne zostáva aj ukladanie mäsa a iných potravín v sáčkoch do mrazničky, čo taktiež môže pomôcť preniknutiu chemikálií do jedla.
Pravidelné pitie minerálnych a stolových vôd z plastových fliaš môže teda „obohatiť“ váš organizmus o bisphenol A (BPA), styren, nikel, etanol, etylenoxid, benzén a iné toxické látky. Preto nepoužívajte dlhodobo jednu plastovú fľašu, ktorá sama o sebe mohla prejsť už veľké vzdialenosti a byť vystavená slnku počas dodávania.
Najlepším riešením, avšak najnepohodlnejším, sú sklené fľaše. Prípadne si zadovážte fľaše s označením, ktoré znamená, že by nemali prepúšťať chemikálie do vody. Aspoň teda pokiaľ nebudú vystavené nadmernému slnečnému žiareniu. Takéto fľaše ľahko nájdete v športových obchodoch v podobe cyklo fliaš či šejkerov.
Zázračné odšťavovanie
Ďalšou vynikajúcou alternatívou sú čerstvo odšťavené zeleninové a ovocné šťavy. Najlepšie z domácich a čerstvých plodov. Pre určité typy ľudí (sacharidové metabolické typy) môžu byť takéto šťavy perfektným začiatkom každého dňa. Vďaka odšťavovaniu telo nemusí dlho tráviť jednotlivé potraviny a rýchlo a účinne príjme veľké množstvo vitamínov, minerálov či antioxidantov. Keďže sú tieto šťavy veľmi sladké, aspoň teda ovocné šťavy, je vhodné ich kombinovať so správnymi tukmi a bielkovinami, aby vás zároveň zasýtili a udržali váš krvný cukor v normálnych hladinách. Tiež pomôžu vstrebať v tukoch rozpustné vitamíny.
Pri odšťavovaní sú vhodnejšou alternatívou, aj keď chuťovo menej príťažlivou, zeleninové šťavy. V prípade ovocných štiav je potrebné dať pozor na príjem fruktózy, ktorý by nemal presiahnuť 25 g (ideálne 15 g) denne, čo predstavuje len niekoľko kusov ovocia. Čo sa týka bežne ponúkaných zeleninových a ovocných štiav, tak tam netreba nič riešiť a môžu byť aj v BIO kvalite. Proste sú to „mŕtve“ nápoje.
To je spôsobené ich pasterizáciou a dlhým a nevhodným skladovaním, počas ktorého sa absolútne znehodnotia všetky dôležité látky. Zároveň sú tieto šťavy veľmi presladené. Takéto šťavy sa niekedy až mesiace udržujú vo veľkých cisternách a pridávajú sa k nim arómy, ktoré nemusia byť uvedené na obale. Tieto arómy vyrábajú firmy, ktoré vyrábajú bežné parfumy, takže ide o čistú chémiu.
Pokiaľ by ste predsa len pili kupovanú šťavu, mala by byť 100%-ná a mali by ste ju zriediť s vodou v pomere 1:1 až 1:3 v prospech vody. Prípadne ju zajedzte hrsťou orechov, inak vám priveľmi rozkolíše krvný cukor, čo môže viesť k neskoršej hypoglykémií, alebo iným problémom.
Ako som spomínal vyššie, čerstvo odšťavená zeleninová šťava môže byť veľmi prospešná pre zdravie, pretože dodá telu veľké množstvo potrebných živín. Tiež je vhodná na detoxikáciu organizmu, ktorý pomáha prečistiť. Takže vrelo vám odporúčam pravidelné odšťavovanie.
Poznámka: Pokiaľ ste proteínový metabolický typ, odšťavovanie nemusí byť pre vás až tak osožné, pretože už máte vysoké hladiny draslíka v tele a čerstvými šťavami by ste ich len zvyšovali, čo môžu vytvoriť nerovnováhu v tele. Preto sa pri odšťavovaní skôr zamerajte na zeler, špenát, špargľu, zelené fazuľky či karfiol, ku ktorým pridajte kvalitné tuky a bielkoviny.
Najvhodnejšia zelenina na odšťavovanie:
Vhodné ingrediencie pre zlepšenie chuti:
Nie je káva ako káva
Káva patrí medzi veľmi obľúbené nápoje a obrovská časť svetovej populácie si ju niekoľkokrát denne s radosťou vychutnáva. Už roky sa vedú rôzne diskusie či je káva zdraviu prospešná alebo škodlivá. Musím vás však sklamať, pretože si na to netrúfam priamo odpovedať. Môj osobný názor je, že je to veľmi individuálne a zatiaľ čo niekomu môže pomôcť, inému môže ublížiť. Jediné čo vám môžem poskytnúť sú určité údaje a názory na kávu. Pretože určite nie je káva ako káva a tiež záleží kedy ju pijete.
Niektorí odborníci tvrdia, že káva znižuje riziko niektorých druhov rakoviny a cukrovky. Avšak na druhej strane káva môže zvýšiť riziko rakoviny žalúdka a leukémie. Podobne ako väčšina liekov má káva určité výhody, ale zároveň aj vedľajšie efekty. Káva môže podľa niektorých tvrdení napríklad:
Káva zároveň bráni organizmu využiť foláty (zlúčeniny kys. listovej), vitamín B12 a B6, vďaka čomu sa môže zvýšiť vaša hladina homocysteínu.
Skutočný problém kávy však neleží v tom, čo môže spôsobiť, pretože keď si dáte kvalitnú kávu (plantážnu) raz alebo dvakrát za deň v správnom čase, tak vám vôbec nemusí ublížiť. Sám nie som proti pitiu kávy aj keď som ju dlhé roky nepil a začal som s tým až v roku 2014.
Jeden z hlavných problémov kávy je v skutočnosti to, čo do nej pridáte. Čiže nekvalitné mlieko, smotana a cukor. Hocijaký takýto prídavok už z kávy robí nový nápoj a nie skutočnú kávu. Naopak kvalitné mlieko a smotana, extra panenský kokosový olej či surové maslo môže zvýrazniť nielen chuť kávy, ale aj jej výživovú hodnotu.
Avšak možno najväčším problémom kávy je jej pestovanie. Kávové zrná sú vo veľkom množstve postrekované pesticídmi a limity týchto pesticídov sú veľmi vysoké. Ďalším problémom je ich stimulácia nadobličiek, ktoré produkujú dôležité hormóny. Častým pitím kávy môžu vaše nadobličky doslova vyhorieť, čo spôsobí, že vaše telo začne hľadať náhradu v progesteróne.
Progesterón má však iné úlohy, ako napríklad udržať estrogény v rovnováhe. Preto pokiaľ je progesterón „preťažený“, začne dominovať estrogén, čoho výsledkom môže byť osteoporóza. Zároveň káva údajne prekysľuje krv, čím vyťahuje vápnik z kostí a zubov. V kombinácií s dominanciou estrogénu to len výrazne urýchľuje osteoporózu. Vhodná strava plná minerálov by však mala zamedziť tomuto účinku kávy.
Niekto pije kávu kvôli kofeínu, aby dostal rýchlu energiu. Avšak to je veľký omyl, pretože kofeín je silná psychoaktívna látka, ktorá len dočasne oklame mozog a v skutočnosti ochudobňuje telo o vitamíny skupiny B. A práve tieto vitamíny vám pomôžu k zvýšeniu a udržaniu energie. Na kávu by si určite mali dať pozor tehotné ženy, pokiaľ chcú mať zdravé dieťatko. Štyri a viac šálok kávy denne výrazne zvyšuje u dieťaťa riziko SIDS – syndróm náhleho a neočakávaného úmrtia.
Načasovanie vašej obľúbenej šálky kávy je tiež zaujímavá téma. Kedysi som ju neodporúčal piť nalačno a po jedle, pretože odvodňuje organizmus a urýchľuje vyprázdňovanie žalúdka. Vlastné skúsenosti mi však zmenili názor a ranná káva nalačno v spojení s panenským kokosovým olejom mi skôr pomohla, než ublížila. Niekedy si ju dám aj po jedle, ale v tomto smere považujem za vhodnejšie vypiť kávu napríklad 2 hodiny po jedle, alebo 1 hodinu pred jedlom. Zároveň však prijímajte dostatok čistej vody, aby ste doplnili tekutiny.
Tiež si kúpte kvalitnú výberovú kávu, v ktorej nebudú pomleté plesnivé a pesticídmi zaťažené zrná, čo je bežné pri instantných kávach. Káva v BIO kvalite by mohla čiastočne vyriešiť tento problém. Napríklad značka Alnatura, ktorú kúpite v DM drogérií, by mala poskytnúť kvalitnú kávu.
Z môjho pohľadu je však ideálnou kávou plantážna káva, ktorá pochádza priamo z kávových polí. Keď si navyše doprajete plantážnu kávu v BIO kvalite a čerstvo si ju sami pomeliete, získate všetky výhody skutočnej kávy. Ja osobne som si zamiloval POWER coffee, pri ktorej sa vždy môžem spoľahnúť na najvyššiu kvalitu.
Je to teda na vás, ako sa rozhodnete, avšak pamätajte, káva s cukrom nie je káva.
Zelený čaj na všetko
Pokiaľ chcete svojmu telu pomôcť a neviete si odpustiť svoju dávku kofeínu, môžete sa zamerať na čaje. Konkrétne zelený čaj. Aj keď čierny čaj obsahuje viac kofeínu, tak zároveň aj viac fluoridu a pesticídov. Zelený čaj obsahuje špecifickú látku EGCG alebo epigallocatechin-3-gallate, tiež známu ako katechín.
Polyfenoly sú silné antioxidanty, ktoré chránia pred viacerými ochoreniami a majú protistarnúce vlastnosti. Asi 30% váhy v suchých listoch zeleného čaju sú polyfenoly. Polyfenoly preukázateľne pomáhajú bojovať proti viacerým chorobám, hlavne rakovine prostaty. Polyfenoly okrem toho:
Keď vedci vstrekli čistý EGCG myšiam, ktoré boli geneticky naprogramované na rozvoj Alzheimerovej choroby, myši vykázali 54%-né zníženie povlakov na mozgu, ktoré charakterizujú ľudí s týmto ochorením.
Opäť však nie je zelený čaj ako zelený čaj. V prvom rade by ste na jeho zalievanie mali používať čistú prefiltrovanú vodu. V druhom rade by mal mať váš zelený čaj po vyluhovaní zelenú farbu. Pokiaľ má hnedú farbu, tak je zoxidovaný a už neobsahuje veľa prospešných látok. Paradoxne môžem potvrdiť, že japonský zelený čaj za 7 e bol skutočne krásne zelený a mal úplne inú chuť ako napríklad zelený čaj od jedného popradského výrobcu, ktorý bol po vyluhovaní hnedý.
Asi najlepší zelený čaj, aký môžete dostať kúpiť, je čaj Matcha. Je to práškový čaj z vybraných čajových listov. Na porovnanie, v bežnom zelenom čaji je asi 20-35 µg EGCG, zatiaľ čo v čaji Matcha je viac než 100-násobok. Doprajte si teda zelený čaj aj trikrát denne. Vyhnite sa však zelenému čaju v podobe rôznych sladkých nápojov. Tieto ľadové čaje nemajú nič spoločné so zeleným čajom. Avšak ak ste tehotná, vyhnite sa všetkým zdrojom kofeínu, aj v čaji.
Ďalším výborným čajom je čaj Tulsi. Táto 5 000 rokov známa ajurvédska bylinka je plná antioxidantov a fytochemikálií, ktoré podporujú mozog, srdce, imunitu či spomaľujú starnutie. Tulsi má nepatrne sladkú a mierne korenistú chuť, preto si ju môžete skombinovať s medom, stéviou alebo surovým mliekom.
Zázračné vlastnosti červeného vína
Červené víno je ďalší veľmi rozoberaný nápoj. Mnohí je zástancovia by najradšej pili celé litre a odporcovia zasa ani kvapku. Červené víno však obsahuje látku resveratrol, čo je polyfenol, ktorý bol objavený v mnohých rastlinách ako hrozno (hlavne muscadine), maliny, arašidy, moruše či kakao (horká čokoláda).
Resveratrol má silnú schopnosť bojovať proti rakovine, pretože dokáže hlboko preniknúť do jadra bunky, čím dá vašej DNA dostatok času na opravu škôd spôsobených voľnými radikálmi. Tiež podporuje funkciu buniek v mozgu a v srdci. Navyše, protizápalová schopnosť resveratrolu pomáha chrániť pred tvorbou určitých enzýmov, ktoré spúšťajú rozvoj nádorov. Tiež pomáha znížiť bunkové rozmnožovanie, čo pomáha redukovať bunkové divízie, ktoré by mohli prispieť k postupu rozvoja rakoviny. Zároveň redukuje vysokú hladinu testosterónu, ktorý podporuje rozvoj rakoviny prostaty.
Aj keď môžete prijať resveratrol z iných zdrojov, tak v červenom víne je najúčinnejší, pretože je vysoko rozpustný v alkohole. To však samozrejme neznamená, že by ste mali piť veľké dávky červeného vína. Viaceré výskumy odporúčajú rôzne dávky, ale v priemere by sa malo jednať o maximálne 2 až 3 dcl červeného vína denne.
Dokonca niektoré výskumy potvrdzujú, že je lepšie piť viac červeného vína ako ho nepiť vôbec. Vo veľkých dávkach je však víno, podobne ako každý alkohol, silný toxín. Preto s ním narábajte opatrne. Tiež si zabezpečte kvalitné červené víno. Väčšinou asi platí, že čím drahšie, tým lepšie. Prídavku siričitanov sa asi nevyhnite, ale napriek tomu by to mal resveratrol prevýšiť. Takže ak radi pijete červené víno, doprajte si 2 dcl kvalitného červeného vína každý večer.
Pivo ako bojovník proti chémií
Pivo patrí asi medzi najobľúbenejší mužský nápoj na Slovensku a ja vám určite nechcem brať tento pôžitok. Kvalitné nepasterizované a nefiltrované pivo v objeme 2 až 3 dcl denne určite nemôže uškodiť. Dokonca vám vďaka obsahu vitamínov skupiny B (a cukrov) dodá rýchlu energiu.
Ak však chcete podporiť tukový metabolizmus a nie sacharidový, konzumácia piva nie je ideálna voľba. Vďaka obsahu cukrov vám síce dodá rýchlu energiu, ale veľmi krátkodobú a neefektívnu energiu. Ako v prípade vína, tak aj pri pive platí, že všetko s mierou. Najmä ak máte zvýšenú hladinu kyseliny močovej, pretože pivo ju môže ešte zvýšiť.
Pivo má však aj jednu „zázračnú“ vlastnosť. Ak marinujete mäso 4 až 6 hodín v pive, zbavíte ho viacerých chemikálií, antibiotík a hormónov, ktoré sú pridávané na podporu rastu alebo dojenia. Ak je mäso v pive marinované viac ako 6 hodín, znižuje zároveň aj množstvo nebezpečných heterocyklických aminokyselín (HAs), ktoré prirodzene vznikajú pri pečení alebo grilovaní mäsa. V porovnaní s mäsom, ktoré v pive marinované nebolo, to môže byť až o 90 percent. Pokiaľ teda nemáte domáce kvalitné mäsko, marinujte ho v pive.
Pozor na ľad!
V roku 2006 získala Jasmine Robert školskú cenu za jej test ľadu z piatich fast food reštaurácií. Toto nadané dievča zistilo, že v 70-tich percentách prípadov bol ľad z fast foodov špinavší než voda zo záchodu (priamo z misy). Okrem toho sa zistilo, že 60% ľadu z týchto reštaurácii bolo pozitívne testovaných na baktériu E. coli, čo môže spôsobovať ďalšie závažné zdravotné problémy. Tento fakt v skutočnosti nie je prekvapením a je spôsobený nedostatočným čistením zariadení na výrobu ľadu.
Bohužiaľ sa zdá, že ani po rokoch sa fast food reštaurácie nepoučili. Test z roku 2013, ktorý sa tentoraz uskutočnil v Británii, odhalil, že ľad v 6 z 10 fast foodov (McDonald’s, Burger King, KFC, Starbucks, Cafe Rouge a Nando’s) obsahoval viac baktérií než voda zo záchoda.
Ľad však nie je jediný zdroj nebezpečných baktérií. V roku 2008 sa zistilo, že každé 2 z 3 plátkov citróna na vašom pohári s nápojom, ktorý si objednáte v reštaurácií, môžu obsahovať až 25 škodlivých mikroorganizmov vrátane fekálnych baktérií. Takže dávajte si pozor na to, čo si objednávate vo fast foodoch, alebo svojich obľúbených reštauráciách. Tomu prvému sa však ideálne vyhnite úplne.
Slovo na záver
Moja rada na záver teda znie:
Pite hlavne kvalitnú prefiltrovanú vodu a udržujte priesvitnú farbu svojho moču. Pravidelne pite kvalitný zelený čaj a pripravujte si aj zázvorový čaj z čerstvého koreňa. Odšťavujte si čerstvú zeleninu a občas si doprajte kvalitnú kávu, červené víno a malé pivko.