MARTIN CHUDÝ
Začni žiť život podľa svojich predstáv
Má stres nejakú súvislosť s vašou krvnou skupinou? Ste geneticky naprogramovaný na ťažšie zvládanie stresu? Ako môžete regulovať hladinu stresu a zvládať ho s nadhľadom? Odkiaľ môžete načerpať informácie, ktoré vám pomôžu zmeniť vaše myslenie? Aj na tieto otázky vám odpoviem v pokračovaní svojho 6.kroku ku zdraviu – Eliminujte stres…
Môj 6. krok ku zdraviu som rozdelil do 3 článkov. Prvú časť článku si môžete prečítať tu.
Prepojenie stresu s krvnými skupinami
Určite ste sa niekedy čudovali, prečo niektorí ľudia zvládajú stres s nadhľadom napriek mnohým osobným problémom, zatiaľ čo iní sú vykoľajení už pri malých záchvevoch. Taktiež prečo je niekto veľmi výbušná povaha a niekto iný zasa až priveľmi pokojná. Táto súvislosť má samozrejme veľké prepojenie s genetickými vlohami a tie práve veľmi súvisia s vašou krvnou skupinou.
Niektoré kľúčové elementy, ktoré aktivujú naše konkrétne reakcie, sa nachádzajú na rovnakom mieste v našej DNA ako krvná skupina, čiže na 9 chromozóme a 34 lokuse. Medzi niektorými génmi prebieha neustála vzájomná hra a takáto hra prebieha aj medzi génmi krvnej skupiny a génmi, ktoré ovládajú naše reakcie na stres. Krvná skupina má nezanedbateľný vplyv na to, koľko stresu v sebe uchovávame stabilne, akým spôsobom reagujeme na stres a ako rýchlo sa z neho dokážeme zotaviť.
Týmto samozrejme netvrdím, že krvná skupina rozhoduje v tomto smere o všetkom, alebo že to rovnako platí pre každú osobu s určitou krvnou skupinou. Sám Dr. Peter D´Adamo, ktorý sa zaoberá krvnými skupinami, je veľmi opatrný pri prepojení krvných skupín so stresom. Avšak sám z vlastnej praxe vidím neustále veľké množstvo osôb, či už svojich klientov, alebo svojich známych, ktorí presne zapadajú do tohto prepojenia medzi krvnou skupinou a stresom. Pozrime sa teraz bližšie na niektoré poznatky a skúsenosti Dr. D´Adama, ktoré spájajú vašu krv s reakciami na stres.
Skupina 0:
Skupina A:
Skupina B:
Skupina AB:
Ako som písal vyššie, prepojenie stresu a krvných skupín nemusíte brať ako dogmu. Pokiaľ žijete spokojný, vyrovnaný a šťastný život, tak na vás nemusí mať toto prepojenie žiadny vplyv. V prípade pravidelného stresu však myslite na vaše genetické predispozície k určitým stresovým reakciám. Môže to byť kritická časť pre vaše zdravie. Preto skúste porozmýšľať, či na vás pasujú niektoré z vyššie uvedených charakteristík.
Ako zvládať stres alebo skôr, ako sa mu vyhnúť úplne?
Na tému stres a jeho zvládanie existujú tony kníh, programov a rôznych techník. Niektoré fungujú lepšie a iné horšie. Známa je napríklad tzv. EMT – Emotion Freedom Technique, čo je technika psychologickej akupresúry. Táto technika vám pomôže:
Ja osobne som však skôr zástanca názoru, že každý človek by mal byť prirodzene šťastný, a preto väčšine stresorov rovno predchádzať, alebo ich rýchlo hodiť za hlavu. Preto si myslím, že žiadne konkrétne prepracované techniky nie sú potrebné, aj keď môžu mať vynikajúce výsledky. Stačí, keď sa naučíte obchádzať stres, alebo mu správne čeliť.
Ako môžete obísť stres? Napríklad tak, že sa stanete finančne gramotný, čo vás naučí narábať s peniazmi, takže nebudete sa nimi časom vôbec trápiť. Taktiež sa môžete naučiť určité techniky a zaviesť vlastné funkčné systémy, ktoré vám pomôžu riešiť konfliktné situácie a dilemy. Podobne sa môžete naučiť myslieť pozitívne a zaujať pozitívny postoj.
Možností je veľa. Z vlastnej skúsenosti vám môžem povedať, že nie je sranda byť pozitívny pri finančných, zdravotných a vzťahových problémoch. Určite nie dlhodobo. Avšak keď sa naučíte správne myslieť a konať, tak sa to nielen že dá, ale k týmto situáciám buď ani nepríde, alebo časom zmiznú, pretože ich vyriešite správnymi metódami a činmi, ako je napríklad vyššie spomínaná finančná gramotnosť.
Kde sa môžete naučiť tieto metódy a postupy? To je jednoduché. Napríklad v správnych knihách od ľudí, ktorí si týmito problémami už dávno prešli a naučili sa ich riešiť alebo im predchádzať. Takýchto kníh je také množstvo, že ich za celý život ani všetky neprečítate. To však vôbec nie je potrebné, pretože jediné čo potrebujete, je vytvoriť si správne návyky, čo vám zaberie približne 30 až 90 dní, a potom to už ide postupne samo.
Na druhej strane, niekto prečíta skoro všetky takéto knihy a nikdy sa ich nenaučí používať, zatiaľ čo niekto prečíta iba pár, ale hneď ich zavedie do praxe. A to nehovorím o tom, že niektoré knihy o pozitívnom myslení sú veľmi prehnané a nestačí pozitívne myslieť.
Mne osobne veľmi pomohli napríklad knihy od Iva Tomana, Briana Tracyho, Roberta Kiyosakiho, Josepha Murphyho, Dana Millmana, Maxwella Maltza, Napoleona Hilla, Jacka Canfielda, Paula Coelha, Dalea Carnegieho, Georga S. Clasona či Og Mandina.
Taktiež veľmi inšpiratívnou knihou môže byť kniha od Nicka Vujičiča, ktorý nemá nohy a ani ruky a napriek tomu vybudoval úspešnú firmu a rozdáva radosť a motivuje ľudí na celom svete. Jeho príbeh len dokazuje, že ktokoľvek môže dokázať čokoľvek, keď má silnú vnútornú motiváciu. Nick si svoj život napriek všetkému skrášlil a vytvoril si vlastnú budúcnosť.
Tretiu časť článku si môžete prečítať tu.