MARTIN CHUDÝ
Začni žiť život podľa svojich predstáv
Ktoré tuky sú pre vás vhodné a ktoré nevhodné? Ako tuky skladovať a pripravovať? Prečo vám ten istý tuk môže ublížiť alebo pomôcť? Ako sa vyznať v tukoch raz a navždy?
Posledný piaty článok môjho 4. kroku ku zdraviu– Konzumujte dostatok správnych tukov. Predchádzajúce články si môžete pozrieť tu.
Zhrnutie predchádzajúcich článkov
Čo ste sa mohli dozvedieť z mojich predchádzajúcich štyroch článkov?
To je asi tak v skratke základ, ktorý potrebujete vedieť.
V prvom rade si musíte uvedomiť, že univerzálna strava neexistuje a každý sme jedinečný. Veľký vplyv na to má krvná skupina či metabolický a nutričný typ. Čo môže pomôcť mne, môže ublížiť vám. Preto pri svojich klientoch robím detailnú analýzu, ktorá mi odhalí aj tie najmenšie detaily. Napriek tomu, tie rozdiely nie sú až tak markantné, aby mal každý úplne odlišnú stravu. Pamätajte, že tuky je dôležité konzumovať v čo najpôvodnejšom stave a čo najčerstvejšie. Aspoň 80 % tukov, ktoré konzumujete by malo byť v pôvodnom stave.
Preskúmajme najprv „zlé“ tuky
Oleje lisované za studena: aj napriek lisovaniu za studena bývajú veľakrát zoxidované. Ak by aj neboli tieto oleje zoxidované, obsahujú nadmerné množstvá omega-6 mastných kyselín, ktoré prijíma väčšina ľudí v nadbytku, a preto ich potrebujú obmedziť a naopak zvýšiť príjem omega-3 tukov.
Margaríny:
Aby ste boli v obraze, jedna moja klientka je chemička. Podľa nej: margaríny + 1 molekula = plast
Margaríny sú vyrábané z rafinovaných olejov a vody. Pomocou emulgátorov E471 (mono- a diglyceridy mastných kyselín) alebo E472a, b, c, d, e, f (čo je to isté len s nejakým doplnkom), vznikne inak neexistujúca hmota, pretože voda a olej sa nedokážu prirodzene spojiť. Nalejte olej do vody a sledujte to sami. Alebo lepšie, skúste to vymiesiť ako cesto. Keď to urobíte, pošlite mi fotku, budem ležať na považskobystrickom cintoríne, adresu vám napíšem v ďalšom článku.
Keď to predsa len dokončíte, pridajte arómy, soli, protipeniace látky, antioxidanty, farbivá, nejaký konzervant, stabilizátor, umelé vitamíny a hurá, máte margarín. Môžete tomu spraviť reklamu ako ideálne raňajky. „Natrite si náš nový, chutný a plastový margarín na celozrnný chlebík (žeby ani ten chlebík nebol kóšer).“ Dám vám radu, kupujte margaríny a predávajte ich do zberných surovín ako plast, ešte aj zarobíte.
Margaríny sú proste „potravina“, pardon anti-potravina, ktoré kedysi nechceli žrať morky, tak to dali nám. Vaše telo to nedokáže využiť, lebo to nie je skutočné jedlo. Je to xenobiotikum, čiže mŕtva a telu cudzia potravina! Mimochodom, vitamíny sa do margarínov začali pridávať pred niekoľkými desiatkami rokov, pretože u detí, ktoré dostávali margarín namiesto masla, sa začala vyskytovať šeroslepota.
Tento „zázračný produkt“ môže ďakovať za svoj pôvod cisárovi Napoleonovi III., ktorý pre chronický nedostatok masla vypísal tučnú odmenu pre toho, kto vyrobí trvanlivú náhradu masla. Cieľom bolo umožniť vojsku a loďstvu väčšiu nezávislosť na dodávkach potravín. Túto sladkú odmenu získal francúzsky chemik Hippolyte Mège-Mouriès, ktorý v roku 1869 získal patent na margarín, ktorý následne v roku 1871 odkúpila firma Unilever. Pôvodný margarín bol zmesou roztaveného hovädzieho loja s odstredeným mliekom.
Dnes sa namiesto hovädzieho loja používa rafinovaný rastlinný olej. Lenže rastlinný olej len tak ľahko netuhne, a preto sa používajú rôzne zložité technologické metódy ako frakcionácia, stužovanie a interesterifikácia. Tieto metódy zabezpečia „kvalitný“ technicky využiteľný tuk pre potravinársky priemysel. Výrobcovia sa bránia, že to už nie sú tie staré stužené, trans mastnými kyselinami preplnené margaríny. Už máme interesterifikáciu, ktorá vytvorí margarín iba s minimom trans mastných kyselín.
To je síce o niečo lepšie, ale stále je to plast. Ešteže to moja mama vzdala s ich nákupom po viacnásobnom márnom hľadaní margarínu v chladničke. Jej poctivý synátor sa o ne postaral, podobne ako o niektoré bežne predávané syrokrémy, sladkosti, stužené tuky, sirupy a rôzne koreninové zmesi. Aj takto sa dá vycvičiť rodinka…
Stužené rastlinné tuky: tieto druhy tukov sú stále vyrábané pomocou hydrogenácie a sú plné trans mastných tukov, ktoré zvyšujú riziko rakoviny, urýchľujú starnutie či poškodzujú bunky a orgány. Ide o nasledovné značky tukov:
Stužené pokrmové tuky sú proste odpad odpadov. Samotní výrobcovia by ich nikdy nejedli. Skúste ich dať potkanom, či ich zjedia. Tieto tuky sa stále vo veľkom množstve používajú vo fast food reštauráciách a pri výrobe pečiva, koláčov, sladkostí a keksov, pretože sa pridávajú do lineckého (listkového) cesta. Ako teda piecť? Za prvé doma z vlastných surovín a za druhé sa dozviete nižšie (alebo tu).
Pasterizované mlieko, mliečne výrobky a nízkotučné výrobky:
Bežne predávané a tepelne upravené mlieko z veľkochovov obsahuje veľké množstvo hnisu a z dlhodobého hľadiska nie je vhodné pre zdravie. Veľakrát je v štúdiách „hádzané“ do jedného vreca so surovým mliekom. Avšak s týmto skutočným mliekom to nemá nič spoločné a môžu si písať na obaloch, čo chcú. Pokiaľ kupujete mlieko v obchode, kupujte plnotučné mlieko, nehomogenizované a radšej pasterizované než trvanlivé. Ideálne však nekupujte žiadne bežne predávané.
Žiadna štúdia doteraz nepreukázala vhodnosť nízkotučných výrobkov. Jedna austrálska štúdia, vykonaná na 145 deťoch vo veku od 4 do 13 rokov potvrdila, že v priebehu šiestich mesiacov sa nepreukázal vplyv nízkotučných výrobkov na chudnutie alebo zníženie BMI u testovaných detí.
Zo štyridsiatich deviatich klinických štúdií, štyridsaťjeden nepreukázalo žiadny efekt na zníženie hmotnosti. Dve štúdie dokonca ukázali zvýšenie hmotnosti, jedna ukázala minimálny nárast a iba päť štúdií ukázalo zníženie hmotnosti. Aj to pravdepodobne kvôli iným faktorom ako cvičenie, obmedzenie jedál s prázdnymi kalóriami alebo inými stravovacími zmenami.
Takisto nie je žiadna novinka medzi farmármi, že prasatá kŕmené s odtučneným mliekom ľahko priberú, pričom prasatá kŕmené plnotučným mliekom zostanú štíhle. Nízkotučné mlieko a jeho výrobky nemajú veľkú zasycovaniu schopnosť, takže budete po nich hladný a zjete oveľa viac v konečnom dôsledku.
Pravdepodobne to vyplýva aj z faktu, že nízkotučné potraviny sú ochudobnené o množstvo unikátnych látok. Minimálne jedna z týchto látok je však známa. Nazýva sa konjungovaná kyselina linolová (CLA). CLA je jedna z najdôležitejších mastných kyselín, ktorá má veľmi pozitívny vplyv na chudnutie a zároveň výrazne znižuje riziko rakoviny. Skutočnosť je taká, že pitie pasterizovaného nízkotučného mlieka môže spôsobiť dokonca obezitu. Okrem toho, nízkotučné a light výrobky obsahujú mnoho umelých sladidiel. Napríklad aspartám sa v tele mení na methanol a ten na silný karcinogén formaldehyd.
Zoxidované tuky: ďalšími nevhodnými tukmi sú všetky zoxidované tuky. To sú pražené a solené orechy a semená. Zožltnuté, zhnednuté, čierne, zosušené a bodkované orechy a semená či nevhodne (pri vysokých teplotách) pripravené vajcia, mäso a syry. Kupované vajcia sú tiež náchylnejšie oproti domácim na oxidáciu. Zoxidované tuky sa nachádzajú aj v rafinovaných olejoch a ich výrobkoch spoločne s výrobkami, kde sú zoxidované vajcia, napr. tatárske omáčky, majonézy, dressingy. Možno som na niečo zabudol. Ak áno, prosím o doplnenie v diskusii.
A čo sú teda tie dobré tuky?
Rybí olej: do 2 g denne
O jeho prospešnosti sa polemizuje a pravdepodobne nie je vhodný pre všetkých ľudí. Kupujte „GMO free“ lecitín. Bežný lecitín (E322) v potravinách je pravdepodobne GMO, preto sa mu vyhnite.
Maslo:
Vaječný žĺtok:
Vajcia môžete konzumovať aj surové, aby vplyvom teploty nezoxidoval žĺtok. Pokiaľ konzumujete surové vajcia, konzumujete vždy hlavne žĺtok. Pokiaľ by ste konzumovali samostatný bielok bez žĺtka, pripravíte sa o hodnotný vitamín biotín. Vo vaječnom bielku sa nachádza látka avidín, ktorá sa viaže na biotín, ktorého je v žĺtku dostatok. Ak ich konzumujete spolu, je to v poriadku. Samostatný surový bielok však nie je vhodný. Tepelnou úpravou je avidín eliminovaný. Pokiaľ máte alergiu na vajcia, skúste domáce surové vajíčka a možno budete milo prekvapený. Ak to nezaberie, skúste len žĺtka.
Slanina a klobása sú príležitostné pochutiny, asi jeden až dvakrát do mesiaca. V kontexte ketogenickej stravy však pokojne aj párkrát do týždňa. Pri skupine 0, prípadne B, to môže byť všeobecne častejšie. Taktiež pre ľudí s proteínovým nutričným a metabolickým typom môže byť kvalitná slanina dokonca veľmi vhodná. Aj preto niektorí ľudia žijú dlhé roky v zdraví na slanine a iným to ubližuje. Rovnako to platí aj pre vegetariánstvo.
Mlieko a mliečne výrobky:
Pre krvné skupiny 0 a A mlieko nie je vhodné. Skupine 0 sa ťažšie trávi a vstrebáva. Skupine A zasa mlieko vytvára nadmerné množstvo hlienu. Najvhodnejšia krvná skupina pre mliečne výrobky je skupina B a čiastočne AB. Všetky skupiny by však mali v prvom rade konzumovať zakysané mliečne produkty, kozí a ovčí syr a nepasterizovanú bryndzu. Tvarohy a ricotta sú pomerne neutrálne aj pre skupiny 0 a A.
Paradoxom zostáva, že mnoho ľudí žije v klame, že zo zakysaných mliečnych produktov ich „preženie.“ Neviem odkiaľ vznikol tento mýtus, ale tieto produkty som schválne skúsil zmiešať už aj s ovocím, zeleninou, mäsom, uhorkami a všetkým možným a nemal som ani len plynatosť. Môže to však byť individuálne, pretože až 65 % ľudí v dospelosti stráca schopnosť tráviť mlieko, kvôli nedostatku enzýmu laktáza. Obsah mliečneho cukru laktóza je však v niektorých syroch (parmezán a iné) a zakysaných mliečnych výrobkoch minimálny. Tieto výrobky sú preto vhodné aj pre ľudí s intoleranciou na laktózu a pomáhajú im zmierňovať príznaky tejto potravinovej intolerancie. Väčšie problémy môže spôsobiť alergia na mliečne proteíny (kazeín).
Bravčová masť a hovädzí loj: bravčová masť je vhodná hlavne na prípravu pokrmov. Na konzum skôr pre skupinu 0, prípadne B. Taktiež to platí pre proteínové metabolické a nutričné typy. Skoro polovica bravčovej masti a hovädzieho loja je kyselina olejová, čiže akoby olivový olej.
Verím, že som napísal všetko podstatné a priniesol vám základné informácie, ktoré vám zatiaľ postačia pre optimalizovanie vášho zdravia.
Ako tuky skladovať?
Aby si tuky zachovali čerstvosť, musia byť skladované bez prístupu vzduchu, svetla či vysokej teploty. Hlavne polynenasýtené tuky a čiastočne mononenasýtené tuky. Inak vám môžu ublížiť aj zdravé panenské oleje ako olivový či ľanový, dokonca rybí olej, ktoré sa po zoxidovaní stávajú zdraviu škodlivými tukmi.
Ako používať tuky?
Orechy a semená by mali byť čerstvé, nesmažené, nepražené, nesolené, nerafinované, nestužené a bez tepelnej úpravy.
Oleje a maslo by mali byť tiež konzumované čerstvé bez tepelnej úpravy, alebo len po kratšej tepelnej úprave pri nižšej teplote. Oleje musia byť za studena lisované a používané v studenej kuchyni do šalátov a iných pokrmov. Ak konzumujete nejaké vysoko koncentrované sacharidy ako vločky, krupica, pečivo, cestoviny, ryža, zemiaky, obilniny či strukoviny, pridajte si do nich plátok masla a polievkovú lyžicu extra panenského oleja, ideálne olivového alebo kokosového. Z panenského avokádového oleja zasa môžete vytvoriť kvalitnú domácu majonézu.
Avokádo a olivy by mali byť taktiež konzumované čerstvé bez tepelnej úpravy. Môžete ich pridávať napríklad do šalátov, alebo z nich vytvoriť nátierku.
Mäso a vajcia pripravujte na kokosovom oleji, ghee a bravčovej masti. Vajcia sú vhodné aj surové, prípadne ľahko osmahnuté pri nižších teplotách do 100°C (aj to je veľa) alebo urobené na mäkko. Inak vajce oxiduje a cholesterol v žĺtku môže byť nebezpečný. Praženicu alebo omeletu pripravujte spôsobom, že najprv rozpáľte panvicu a po vložení vajec do panvice odstavte sporák a nechajte vajíčka dokončiť pod pokrievkou.
Mäso by nemalo byť údené, vyprážané, prepečené a grilované na uhlíkoch alebo v alobale. Pokiaľ používate gril, tak použite elektrický gril. Pokiaľ chcete vyprážať, tak na kokosovom oleji. Pokiaľ konzumujete údené výrobky (slanina, klobása, mäso), pridajte si k nim horčicu, cibuľu, cesnak a domáci chren. Eliminujete aspoň niektoré škodlivé látky v údeninách.
Pokiaľ máte radi koláče, čo aj ja, tak používajte maslo, orechy, semená, vlákninu, oleje, kokosový tuk a tvaroh. Ako náhrada stužených tukov na pečenie je ideálne maslo a kokosový tuk. Ten je síce drahší, ale stojí to zato.
Pri pečení pridávajte orechy až na koniec. Vyhýbajte sa orechovým a makovým koláčom, ktoré sa pečú (štrúdľa). Orechy a mak budú už dosť zoxidované, a tým pádom potencionálne rakovinotvorné.
Ak nepoužívate celozrnnú múku, pridávajte vlákninu do cesta (palacinky, lievance, muffiny a všetko z cesta). Ak používate celozrnnú múku, môžete ju namočiť do vody alebo kefíru pred použitím. Vyhýbajte sa lineckému a kysnutému cestu. Robte skôr jednoduché koláče alebo RAW.
Tvaroh používajte ako plnku a ochuťte ho medom, javorovým sirupom, domácim (menej osladeným) džemom, horkou čokoládou s min. 70 % kakaa, 100 % kakaovým práškom, melasou, škoricou, kvalitným proteínom alebo na záver čerstvým ovocím.
Oleje, ako napríklad extra panenský olivový olej, pridávajte na záver a prelejte ním koláč. Pokiaľ by vám to pokazilo chuť, dajte si namiesto neho hrsť orechov alebo ľanových semiačok.
Prečo pridávať tieto tuky, vlákninu a tvaroh do koláčov? Pretože znižujú glykemický index sacharidov a predlžujú uvoľňovanie energie, ktorú z nich dostávate. Ak teda chcete konzumovať sladučké koláčiky, musíte to robiť s mierou a kombinovať ich s tukmi a vlákninou.
Na záver tohto rozsiahleho opisu môjho 4. kroku ku zdraviu vám chcem poďakovať za výdrž a spätnú väzbu. Ospravedlňujem sa pokiaľ som na niečo zabudol a dúfam, že mi napíšete množstvo komentárov, v ktorých sa so mnou podelíte o vaše skúsenosti s tukmi a ich konzumáciou. Verím, že si osvojíte niektoré rady a vytvoríte si správne návyky, ktoré vás budú sprevádzať až do konca vášho zdravím naplneného života.
Bude to váš ďalší krok k prevzatiu kontroly nad vašim zdravím, pretože zdravie môžete stratiť len raz. Ako som písal v úvode druhého článku, o tukoch a cholesterole by som mohol napísať celú knihu, preto som vám ani zďaleka nemohol napísať všetko v tomto kroku. Moja kniha však už je na ceste a verím, že raz sa dostane až k vám. Pokiaľ máte problém s cholesterolom alebo vysokým krvným tlakom, môžete ma kontaktovať osobne. Vyriešiť tieto problémy môže byť jednoduchšie, ako by ste si kedy mysleli. Ešte raz ďakujem za výdrž a teším sa na vaše komentáre.