MARTIN CHUDÝ
Začni žiť život podľa svojich predstáv
Aký vplyv na vaše zdravie majú toxíny? Kde sa všade ukrývajú a odkiaľ sa dostávajú do vášho tela? Aké sú ich najväčšie zdroje a ktoré toxíny sa vo vás už teraz nachádzajú? Ktorým toxínom ste najčastejšie vystavený a ako sa im môžete vyhnúť? Viac v mojom 9.kroku ku zdraviu s názvom – Eliminujte toxíny…
Prvú časť článku si môžete prečítať tu.
Odkiaľ toxíny pochádzajú?
Mnohí ľudia si pri pomyslení na toxíny ihneď predstavia smog, cigaretový dym alebo niektoré bežne používané chemikálie. To nanešťastie nie je ani zďaleka pravda. Toxíny nás v skutočnosti obklopujú zo všetkých strán a prakticky sú všade. Veľakrát pochádzajú z takých zdrojov, o ktorých by sa vám ani nesnívalo. V podstate sa im úplne ani nedá vyhnúť, pretože sa nachádzajú v ovzduší, vode, pôde, potravinách, domácnosti či kozmetike. Čiže v každodenne používaných bežných produktoch. Nadmerné množstvo toxínov v prostredí sa môže považovať za daň za dnešnú pokrokovú dobu. S neustálym príchodom nových vymožeností tejto doby zároveň prichádzajú aj neúmerné množstvá toxických látok do našich tiel.
Kadiaľ sa však do nich dostávajú? Samozrejme cez vzduch, ktorý dýchame, tekutiny, ktoré pijeme a jedlo, ktoré konzumujeme. Sú to však všetky zdroje toxínov?
Ani náhodou! Toxínom sa mnohokrát nevedomky vystavujeme z úplne iných zdrojov a zbytočne si tak poškodzujeme vlastné zdravie. Poďme si teraz priblížiť hlavné zdroje toxínov a ich najnebezpečnejšie chemikálie.
1.Voda: pijeme ju každý deň, pretože inak by sme neprežili. Väčšinou ju prijímame vo forme pitnej vody z vodovodu. Tá však už v dnešnej dobe nepredstavuje najbezpečnejší zdroj tekutín. Okrem pitnej vody prijímame tekutiny vo forme rôznych ochutených a neochutených nápojov či alkoholu. Taktiež sa vo vode kúpeme alebo sa ňou sprchujeme. Všetky tieto úkony môžu prinášať do nášho tela množstvo toxínov.
Najnebezpečnejšie toxíny vo vode a nápojoch: chlór, fluorid, chloroform a iné dezinfekčné produkty a ich vedľajšie produkty (DBPs), pesticídy, ťažké kovy, VOC, zvyšky liekov (antikoncepcia, antibiotiká), azbest, cukor, alkohol, BPA a ftaláty (z plastových fliaš), plesne, dusičnany a dusitany, umelé sladidlá, farbivá a konzervanty.
2. Potraviny: priemerný človek skonzumuje za celý život asi 50 ton jedla. V tomto obrovskom náklade potravín sa nachádza ďalší obrovský náklad, ale toxických látok. Tieto chemikálie sa do potravín dostávajú z pôdy, pri pestovaní alebo chove a tiež pri úprave a spracovaní potravín.
Najnebezpečnejšie toxíny v potravinách: cukor, pesticídy, ťažké kovy (ortuť), GMO, BPA (konzervy, úprava potravín v plastových obaloch v mikrovlnke), plesne, dusičnany a dusitany, prídavné látky do potravín (éčka), dioxíny, akrylamid (hranolky, chipsy), polycyklické aromatické uhľovodíky (PAU), perfluorované zlúčeniny (teflón), PCB (polychlórované bifenyly), antibiotiká a hormóny (veľkochovy).
3. Vzduch: životne dôležitá zložka, cez ktorú toxíny veľmi ľahko preniknú do ľudského organizmu. V ovzduší sa nachádza veľké množstvo chemikálií. Obvykle platí, že čím väčšie mesto, tým väčšie znečistenie prostredia. Podľa jednej štúdie EPA (1), znečistenie vzduchu vo vnútorných priestoroch je niekde medzi 3 až 70-krát vyššie ako vo vonkajších priestoroch.
Najnebezpečnejšie toxíny v ovzduší: VOC, ťažké kovy (ortuť), chlór, chloroform a iné DBPs, formaldehyd, BPA, ftaláty, akrylamid, NNAL a kotinín (cigaretový dym), oxid dusičitý a siričitý (smog), chemtrails (kondenzačné stopy na oblohe po lietadlách).
4. Domácnosť: mnohé bežné produkty každodenného použitia obsahujú množstvo chemikálií, ktoré sa uvoľňujú do vzduchu, jedla či vody. Okrem nich sme dennodenne vystavení elektromagnetickým poliam (EMF), ktoré nie sú priamo toxínmi, ale majú rovnako škodlivý účinok na zdravie.
Najnebezpečnejšie toxíny v domácnosti: VOC (koberce, farby, čistiace prostriedky, osviežovače vzduchu), BPA, ftaláty, perfluorované zlúčeniny (teflón), plesne, pesticídy (prostriedky proti hmyzu a hlodavcom), formaldehyd (nábytok, oblečenie), ťažké kovy (stavebné materiály), étery glykolu (osviežovače vzduchu), chlór (chlórované filtre v kávovaroch, chlórom bielený papier), fluorid (zubné pasty, ústne vody), triclosan (antibakteriálne produkty), elektromagnetické polia (mobilné telefóny, bezdrátové zariadenia).
5. Kozmetika: koža je jeden z najväčších a zároveň najtenší orgán ľudského tela. Cez pokožku sa toxíny dokážu dostať priamo do krvného obehu. Podľa štúdie Environmental Working Group (EWG) sú deti každý deň vystavené 61 chemikáliám z kozmetiky, z ktorých 27 nie je považovaných za bezpečné. Zároveň nikdy nebola testovaná bezpečnosť 77% ingrediencií v 1 700 detských produktoch (2). Podľa EWG, 99% zo všetkých kozmetických produktov na trhu obsahuje jednu a viac zložiek, ktorých bezpečnosť nebola nikdy testovaná.
Najnebezpečnejšie toxíny v kozmetike: parabény, sodium laurel/lauryl sulfate (SLS), ftaláty (spreje na vlasy, deodoranty, vône, šampóny), akrylamid, propylenglykol, dioxan (PEG, polysorbate, polyethylene), toluén (syntetické vône), EDTA, fenol, hliník.
6. Zdravotníctvo a farmaceutické spoločnosti: napriek mnohým pozoruhodným pokrokom medicíny, zdravotníctvo a hlavne farmaceutické firmy produkujú za vidinou zisku obrovské množstvo skrytých toxínov. Tieto toxíny prichádzajú z liekov, vakcín či rôznych medicínskych postupov, ktoré nám majú údajne pomáhať. Mnohé z nich v skutočnosti nie sú priamo toxínmi (ožarovanie), ale na organizmus majú škodlivé účinky. V tejto kategórií neuvádzam konkrétne toxíny, ale ich zdroje.
Najnebezpečnejšie zdroje toxínov v zdravotníctve: lieky, vakcíny, chemoterapia, mamografia, amalgámové plomby, koreňové kanáliky, CT, MRI a röntgen (v nadmernom množstve)
Ako vidíte, toxíny sa ukrývajú všade a ich zoznam je nekonečný. Bohužiaľ, v mnohých prípadoch sa do našich tiel dostávajú úplne ľahko, pretože sa im sami zbytočne vystavujeme. Dokonca si ich veľakrát sami „vkladáme“ do organizmu. To sú práve tie toxíny, ktorým sa môžete vyhnúť, pokiaľ získate správne vedomosti a vytvoríte si správne návyky.
22 toxínov, ktorým by ste sa mali vyhýbať
V prvom dieli článku som uviedol najbežnejšie toxíny, ktorým je vystavený ľudský organizmus. Vyššie som uviedol najbežnejšie zdroje, z ktorých pochádzajú tieto toxíny. Mnohé názvy vám však asi nič nehovoria a mnohým sa len ťažko môžete vyhnúť. Preto som pre vás pripravil zoznam 22 „toxínov“, s ktorými sa najčastejšie môžete dostať do kontaktu a zároveň sú pre vás veľmi nebezpečné. Slovo toxíny som dal schválne do úvodzoviek, pretože v tomto zozname nefigurujú priamo len toxíny, ale skôr ich zdroje. Dokonca sú v ňom niektoré položky, ktoré ani nie sú toxínmi sami o sebe. Preto slovo „toxíny“ berte s nadhľadom. Na druhej strane, všetky „toxíny“ v mojom zozname sú pre človeka veľmi nebezpečné a mali by ste sa im čo najviac vyhýbať.
Nižšie uvedený zoznam „toxínov“ je hlavnou časťou môjho 9.kroku ku zdraviu – Eliminujte toxíny. Aby ste pochopili význam a dôležitosť tohto zoznamu, všetky „toxíny“ v ňom následne popíšem v najrozsiahlejšom kroku ku zdraviu, aký som doteraz písal. Týmto toxínom sa môžete pomerne ľahko vyhnúť, preto v každom článku vám zároveň prinesiem konkrétne návody a riešenia, ako to môžete urobiť. Všetky toxíny v mojom zozname nemusíte priamo eliminovať, v mnohých prípadoch ich stačí obmedziť alebo nájsť vhodnú náhradu. V ďalších mojich článkoch sa dozviete presné návody, ako to urobiť.
Eliminujte týchto 22 „toxínov“:
V tomto zozname som schválne neuvádzal niektoré skutočné toxíny, ktoré prichádzajú napríklad z ovzdušia, pretože tým sa tak ľahko nevyhneme. Podobne som sa v ňom nezameral na alkohol a cigarety, pretože sa jedná o toxíny alebo zdroje toxínov, o ktorých sa vie, čo spôsobujú. Napriek tomu ich mnohí ľudia budú používať, takže nemá zmysel ich príliš riešiť. Snažil som sa hlavne zamerať na „toxíny“, ktorým sa dá jednoducho vyhnúť a o ktorých mnohí z vás možno ani netušia.
15 krokov ako minimalizovať toxíny
Ešte predtým, ako opíšem jednotlivé toxíny zo svojho zoznamu a uvediem konkrétne návody a riešenia, ako sa im vyhnúť alebo ich nahradiť, prinášam vám 15 základných krokov, vďaka ktorým môžete minimalizovať množstvo bežných toxínov. V prvom rade si však musíte uvedomiť, že toxínom sa úplne nedá vyhnúť, preto sa nimi tak netrápte. Radšej sa zamerajte na vytvorenie správnych návykov, ktoré vám pomôžu eliminovať väčšinu nebezpečných toxínov.
Tiež myslite na to, že mnohé toxíny sa dajú z tela „vyhnať“, pokiaľ sa naučíte detoxikovať svoje telo správnou výživou, tekutinami, spánkom, cvičením, správnymi doplnkami výživy alebo dokonca myslením. Sústreďte sa teda na to, čo môžete ovplyvniť, pretože to môžete riadiť a kontrolovať. Takto vytvoríte pre seba a svoju rodinu krásne prostredie, v ktorom bude radosť žiť a rásť.
Minimalizujte toxíny nasledujúcimi krokmi:
Len týchto jednoduchých 15 krokov vám pomôže zbaviť sa minimálne 75% toxínov, ktorým ste pravidelne vystavený. Navyše, vaše telo sa vám zato časom odvďačí v podobe pevného a trvalého zdravia.